Lep pozdrav! Solarni paneli Kaj so solarni paneli

Kaj so solarni paneli

Solarni paneli so naprave, ki absorbirajo sončne žarke in jih pretvarjajo v električno energijo ali toploto. So pravzaprav zbirka sončnih celic, ki se lahko uporablja za proizvodnjo električne energije. Te celice so na površini solarnih panelov razporejene v obliki mreže.

Prednost solarnih panelov je, da so zelo odporni na obrabo. Solarni paneli se namreč obrabljajo zelo počasi, v enem letu se njihova učinkovitost zmanjša le za približno en do dva odstotka, včasih tudi manj.

 

Večina solarnih panelov je sestavljena iz kristalnih silicijevih sončnih celic

Če se odločite, da so solarni paneli dobra izbira za vaš dom, boste od njih pridobili veliko koristi. Njihova namestitev v domove pomaga v boju proti škodljivim emisijam toplogrednih plinov in tako prispeva k zmanjševanju globalnega segrevanja. Solarni paneli ne povzročajo nobenega onesnaževanja in so zelo čisti. Poleg tega zmanjšujejo človeško odvisnost od fosilnih goriv (ki so omejena) in tradicionalnih virov energije.

Kaj so solarni paneli

Dandanes se solarni paneli uporabljajo v raznoliki elektronski opremi, kot so npr. kalkulatorji in telefonski polnilci, ki delujejo, dokler je na voljo sončna svetloba. Edina večja pomanjkljivost solarnih panelov ta, da so precej dragi, niti jih ne moremo namestiti sami, saj so solarni paneli nameščeni na prostem – za polnjenje potrebujejo sončno svetlobo.

 

Kako vreme vpliva na sončno energijo?

Vremenske razmere lahko vplivajo na količino električne energije, ki jo proizvedejo solarni paneli oz. sončni sistem, vendar ne tako, kot bi si mislili. Popolni pogoji za proizvodnjo sončne energije so seveda jasen sončen dan. Toda tako kot večina elektronskih naprav so tudi solarni paneli učinkovitejši v hladnem vremenu kot v toplem. Tako lahko solarni panel v enakem času proizvede več električne energije. Ko se temperatura dvigne, solarni panel ustvari manjšo napetost in proizvede manj električne energije.

Sončna energija se dobro obnese tudi v običajno oblačnih in hladnih krajih. Na tovrstnih lokacijah se pogosto pojavljajo slabe vremenske razmere, od dežja in megle do snežnih zameti, vendar so to tudi lokacije, na katerih ljudje z uporabo sončne energije lahko veliko prihranijo.